Lama Ole Nydahl – Oficiální stránky

Prezident Uruguaye přivítal buddhismus v Jižní Americe: Lama Ole Nydahl se setkal s Josém Mujicou

Publikováno 02. 01. 2014

Prezident Uruguaye, José Mujica, přijal 11. prosince 2013 Lamu Oleho Nydahla a zástupce centra buddhismu Diamantové cesty v Montevideu. V rámci své jihoamerické tour zavítal Lama Ole Nydahl do Uruguaye, aby zde navštívil centra buddhismu Diamantové cesty a předával učení. Prezident uvítal aktivitu Lamy Oleho a center buddhismu Diamantové cesty v Uruguayi. Lama Ole s přáteli se sešli v prezidentově kanceláři, usadili se na židlích naproti stolu pana Mujici a bavili se hodinu o buddhismu, literatuře, jihoamerické politice a vyměnili si osobní názory.

Při setkání Lama Ole Nydahl nabídl prezidentovi Mujicovi sošku Buddhy a jako dar přijal ametystový krystal pocházející ze severu Uruguaye. Lama Ole Nydahl vysvětlil prezidentovi, že se svými společníky představuje laický buddhismus linie Karma Kagjü, zejména 650 center, které lama Ole založil.

Dále lama Ole vysvětlil, že jeho práce šíření buddhismu v Jižní Americe započala před 24 lety ve Venezuele a Kolumbii a dnes je buddhismus Diamantové cesty dostupný ve většině zemí Latinské Ameriky, včetně Kuby. Lama Ole Nydahl poprvé přijel do Uruguaye před patnácti lety a cítil zde silné spojení mezi buddhismem Diamantové cesty a Jižní Amerikou. V Uruguayi existuje buddhistické meditační retreatové centrum nedaleko Minasu o rozloze 54 hektarů, které bylo zakoupeno před deseti lety. Toho večera Lama Ole Nydahl zahájil v tomto retreatovém centru buddhistický meditační kurz Vědomého umírání (tib. phowa). Lama Ole Nydahl již naučil kolem 100 000 lidí, jak umírat vědomě s využitím této praxe. Prezident Mujica poděkoval Lamovi Olemu za to, že pomáhá lidem takto zemřít, a vyjádřil přesvědčení, že je to velmi důležitá aktivita.

Prezident Mujica řekl, že se člověk narodí nahý a nahý zemře a musí být spokojený sám se sebou a najít vnitřní štětští – což je v podstatě pohled, který používají také buddhisté. Zmínil, že pokud člověk není šťastný s trochou peněz, nebude šťastný ani s velkým jměním. Všichni přítomní měli dojem, že hovoří s autentickou, hlubokou osobou, která je mimo materiální vlastnictví. Zdá se, že fakta tento pohled potvrzují; José Mujica po svém zvolení odmítl žít v prezidentské rezidenci a raději zůstal na farmě své manželky, kde pěstuje květiny. Odevzdává 90 % svého platu na charitu.

Skupina diskutovala o Migueli de Cervantesovi (spisovateli, kterého p. Mujica velmi obdivuje) a o tom, jak Cervantes napsal své nejlepší dílo po zkušenostech z bojů a vězení, což do určité míry odráží některé z mimořádných životních zkušeností p. Mujicy. Nyní, ve věku 77 let, byl José Mujica za svou progresivní politiku zařazen časopisem Foreign Policy mezi 100 předních světových myslitelů roku 2013. Díky jeho politice se také Uruguay stala Zemí roku 2013 podle časopisu Economist.

Při loučení prezident Mujica poděkoval Lamovi Olemu za jeho aktivitu a ujistil přítomnou skupinku, že „dveře jsou vždy otevřené“. Řekl, že všechna náboženství jsou v Uruguayi vítána, a zdůraznil, že stát a církev zde existují odděleně od počátku 20. století. Řekl, že po staletí Jižní Amerika vzhlížela k vnějšímu světu, k Evropě, ale nyní se dívá dovnitř, aby našla své vlastní hodnoty.

Fotografie zveřejněny s laskavým svolením kanceláře Prezidenta Mujicy