V roce 1972 poslal 16. Karmapa Lamu Oleho a jeho ženu Hannah učit buddhismus na Západ. Dostali za úkol učit a zakládat na Západě buddhistická centra ve jménu 16. Karmapy. Zmocnil je k udělování slibu bódhisattvy a útočiště, obřadu při kterém se člověk formálně stává buddhistou. Od té doby dal Lama Ole útočiště více než 500 000 lidí. O sedm let později byli Lama Ole a Hannah Nydahlovi přijati dánskou královnou a předali jí dárek od 16. Karmapy.
V roce 1972 byla založena první centra buddhismu Diamantové cesty v Rakousku (Štýrský Hradec), Norsku, Švédsku a Dánsku (Kodaň). V roce 1974 bylo založeno první centrum v Německu a od té doby bylo po celém světě založeno již více než 600 center.
Lama Ole s Dalajlamou v Kodani
Od roku 1973 Lama Ole Nydahl se svou ženou Hannah organizovali přednášková turné pro nejvyšší tibetské učitele – nejdříve po Evropě, později také po Severní a Jižní Americe, Rusku a Austrálii. Byli to mimo jiné J. S. 16. Gjalwa Karmapa (1974–1977), Šamar rinpočhe, Džamgön Kongthul rinpočhe, Gjalcchab rinpočhe, Beru Khjence rinpočhe, Kalu rinpočhe, Topga rinpočhe, Tenga rinpočhe, Bokar rinpočhe, Lobpön Ccheču rinpočhe, Trungpa rinpočhe, Ajang rinpočhe.
Již v roce 1975 začal Lama Ole v těžkých podmínkách učit a budovat centra v komunistickém Polsku. To byl začátek přátelství a silných svazků se zeměmi tehdejšího východního bloku. Následující léta Lama Ole strávil péčí o své studenty a rozvíjením svých center po celém světě.
V roce 1981 zemřel v Chicagu 16. Karmapa. Spolu s vysokými lamy linie Karma Kagjü nesl Lama Ole Nydahl v Rumteku tělo 16. Karmapy ke kremaci.
V roce 1986 se Lama Ole spolu s malou skupinou přátel vypravil na tajnou výpravu do Tibetu, která byla zdokumentována ve filmu „Tajná cesta do východního Tibetu“.
V roce 1987 žádá Šamar rinpočhe (na fotografii níže), druhý nejvyšší lama linie Karma Kagjü po Karmapovi, aby pořádal kurzy phowy (praxe Vědomého umírání) západním žákům. První kurz phowy se uskutečnil v rakouském Štýrském Hradci. Do dnešního dne Lama Ole Nydahl naučil tuto meditaci více než 75 000 studentů po celém světě.
V roce 1989 Lama Ole Nydahl založil první centrum v tehdejším Sovětském Svazu. Později byla Diamantová cesta v Rusku oficiálně uznána jako náboženství a od té doby Lama Ole Nydahl každým rokem cestuje s až 200 studenty po transsibiřské magistrále do Vladivostoku.
Od roku 1992 se soustředil na práci, která mu byla uložena jeho učiteli spolu se 17. Karmapou Thinle Thaje Dordžem, dosazeným Šamarpou. Byli to pro příklad: Lobpön Ccheču rinpočhe, lama Džigme rinpočhe, Šerab Gjalcchen rinpočhe, Gendün rinpočhe, Šangpa rinpočhe, Beru Khjence rinpočhe a mnoho dalších.
V roce 1999 byla založena dobročinná nadace „Buddhismus Stiftung Diamantweg“. Lama Ole Nydahl věnoval této organizaci veškeré své intelektuální vlastnictví.
V roce 2000 pozval Lama Ole Nydahl 17. Karmapu Thinle Thaje Dordžeho do Evropy. V té době sedmnáctiletý Karmapa byl poprvé na Evropské půdě přivítán 6 000 studenty v německém Düsseldorfu. Během své návštěvy předal mnoho iniciací a učení.
V roce 2003 Lama Ole Nydahl, spolu se 72 studenty ze 36 zemí, cestoval na pozvání Lobpöna Ccheču rinpočheho do Bhútánu. Mezi jinými se setkali s Dže Khenpem, nejvyšším buddhistickým duchovním v zemi, a členkou královské rodiny.
10. června 2003 zemřel ve věku 85 let Lobpön Ccheču rinpočhe, ve stejném roce se Lamovi Olemu Nydahlovi stala život ohrožující nehoda při jeho 88. seskoku s padákem. Následkem toho nebyl schopen ze zdravotních důvodů pokračovat ve svém plánovaném přednáškovém turné. V srpnu 2003, při inauguraci největší stúpy doposud postavené v západním světě, vybudované Lobpönem Ccheču rinpočhem ve španělské Benalmádeně, se znovu ujal svých povinností buddhistického učitele.
V roce 2004 požádal Olympijský výbor Lamu Oleho Nydahla, aby zajistil buddhistické služby nejlepším atletům z celého světa v „Centru náboženské služby“ v olympijské vesnici v Athénách. Mezinárodní tým buddhistických učitelů vybraný Lamou Olem Nydahlem, hovořící sedmi jazyky, se poté po nadcházející týdny staral o atlety.
1. dubna 2007 zemřela v Kodani ve věku 60 let Hannah Nydahlová. Byla vyhledávanou překladatelkou pro překlady z tibetštiny do angličtiny, němčiny a dánštiny. Hannah Nydahlová učila na Karmapově mezinárodním buddhistickém institutu (KIBI) v Novém Dillí (Indie) a podílela se na překladech mnoha buddhistických textů. Také pečovala o mnoho vysokých lamů linie Karma Kagjü při jejich návštěvách Západu a učila mnoho pokročilých meditačních praxí.
Buddhist Stiftung Diamantweg (Buddhistická nadace Diamantové cesty) získala v roce 2007 místo „Gut Hochreute“ nad obcí Großen Alpsee v Immenstadtu (Německo) a založila zde „Evropské centrum“ buddhismu Diamantové cesty. Zde se koná Mezinárodní letní kurz za účasti mnoha tibetských lamů a západních učitelů. Kurz je navštěvován studenty z více než 50 zemí.
V roce 2008 Lama Ole Nydahl oficiálně zahájil výstavu „Nadčasové hodnoty – poklady himálajského umění“ v Evropském parlamentu v Bruselu. Na výstavě pořádané nadací Buddhismus Stiftung Diamantweg bylo představeno více než 40 předmětů z Nepálu, Indie a Bhútánu.
V roce 2009 doprovodil Lana Ole Nydahl 17. Karmapu Thinle Thaje Dordžeho na jeho první cestě po Rusku. Karmapa zde byl přijat nejvyšším představitelem buddhismu v Rusku, Chambo lamou.
Chambo lama s Lamou Olem Nydahlem.
V roce 2010 byl Lama Ole Nydahl pozván, aby se účastnil iniciace Kálačakry předávané J. S. Sakjou Thindzinem, nejvyšším lamou buddhistické školy tradice Sakja.
23. srpna 2010 byla po více než dvaceti letech příprav inaugurována stúpa Kálačakry v řeckém Karma Berchen Lingu. Projekt výstavby této stúpy původně inicioval Lobpön Ccheču rinpočhe a k dokončení jej dovedl lama Čhogdub Dordže. K této ceremonii se spolu s Lamou Olem Nydahlem a lamou Čhogdubem Dordžem připojilo více než 2 500 buddhistů z celého světa, hosté z řeckých úřadů a lidé z přilehlých oblastí.